LC1D150M7 - Square D - Motor Control Part And Accessory
600 Volt
Square D SKU: LC1D150M7
Images are for reference only
600 Volt
Square D SKU: LC1D150M7
/
  • In stock and ready to ship
  • Inventory on the way
Condition
Shipping calculated at checkout.
  • Secure transaction
  • 1 year warranty
  • 30 day returns
Returns are easy
You may return items within 30 days of delivery for a refund.
View our return policy
Same Day Shipping
We strive to ship out your items within one business day.
Overview
Product Specifications - LC1D150M7 - Square D Motor Control Part And Accessory
Standards
CSA Approved logo
Product Description - LC1D150M7 - Square D Motor Control Part And Accessory
TeSys Deca contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 150A/1000V AC-3 (75kW@400V). They can be used to create motor starters for almost any type of application. It provides a 220V 50/60Hz AC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirrror contact), power connection by screw connectors 2 inputs, control connection by screw clamp terminals. For operating rates until 1200 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (120mm width), mounting on 2 DIN-rails or screw fixing. Contactor is rated for 40HP at 200 to 208VAC, 50HP at 240VAC, 100HP at 480VAC and 125HP at 600VAC three phase. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine). When used with up to a 600VAC 300A Class J or CC fuse, this contactor can have a SCCR up to 100kA. Contactor is supplied with a 220 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 6.22 inches tall, 4.72 inches wide and 5.35 inches deep. It weighs 5.51 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards