THQB32100ST1 - GE - 100 Amp Shunt Trip Circuit Breaker
Bolt-On - 100 Amp - 3 Pole - 240 Volt
GE SKU: THQB32100ST1
Images are for reference only
GE SKU: THQB32100ST1
/
  • In stock and ready to ship
  • Inventory on the way
Condition
Shipping calculated at checkout.
  • Secure transaction
  • 1 year warranty
  • 30 day returns
Returns are easy
You may return items within 30 days of delivery for a refund.
View our return policy
Same Day Shipping
We strive to ship out your items within one business day.
THQB32100ST1 - GE Molded Case Circuit Breaker
This General Electric (GE) THQB series three pole 100 ampere bolt-on molded case circuit breaker with shunt trip has a maximum voltage rating of 240V, trip type thermal magnetic common trip and standard interrupting rating of 10 kiloampere at 240V. It features an internal common trip with factory installed shunt trip thermal magnetic (LI) Long-Time and Instantaneous trip functions and load side lug terminals.
Specifications:
  • Trip Style: Non-Interchangeable
  • Frame Type: Q-Line
  • Amperage: 100 A
  • System Voltage: 120 Vac, 120/240 Vac, 240 Vac
  • Poles: 3
  • Trip Function: LI
  • Continuous Current Rated: Standard
  • 120 Vac Interrupting Rating: 10 KAIC
  • 120/240 Vac Interrupting Rating: 10 KAIC
  • 240 Vac Interrupting Rating: 10 KAIC