QDA221754 - Square D - Molded Case Circuit Breakers
I-Line Style Plug-In - 175 Amp - 2 Pole - 240 V
Schneider Electric SKU: QDA221754_recon
Images are for reference only
/
  • In stock and ready to ship
  • Inventory on the way
Condition
Shipping calculated at checkout.
  • Secure transaction
  • 1 year warranty
  • 30 day returns
Returns are easy
You may return items within 30 days of delivery for a refund.
View our return policy
Same Day Shipping
We strive to ship out your items within one business day.
Overview
Product Specifications - QDA221754 - Schneider Electric Molded Case Circuit Breakers
  • Category:
  • Connection:
    I-Line Style Plug-In
  • Type:
    Q Frame
  • Functions:
    LI - Long-Time and Instantaneous
  • Protection:
    Thermal Magnetic
  • AIC Ratings:
    25kA@240V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    3.93 x 3 x 6.47
  • Weight:
    6.02 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - QDA221754 - Schneider Electric Molded Case Circuit Breakers
2P, B & C phase connection, 1PH, 175A, 240V, 25kA@240V, UL listed, standard interrupting capacity, I-Line Style Plug-In. Complete with non-interchangeable trip, LI - Long-Time and Instantaneous trip functions and load side lug terminals. Thermal Magnetic, molded case circuit breakers.